RTİB/Nâzım Hikmet Anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır açılış konuşmasını yaptı

Nâzım Hikmet’in ölümünün 52. yılı anma etkinlikleri kapsamında, 3 Haziran 2015 tarihinde Moskova’da düzenlenen akşam konseri öncesinde açılış konuşmasını RTİB/ Nâzım Hikmet Anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır yaptı.

Savaşır konuşmasında, yine bir 3 Haziran günü sabahı bir geleneği canlı tutarak Nâzım Hikmet adlı ulu çınarın gölgesinde toplandıklarını, şiirlerini okuduklarını, mücadelesini hatırladıklarını, vatan sevgisini alkışladıklarını ve ona yapılan haksızlıklardan utandıklarını ama en önemlisi Nâzım gibi bir değere sahip olmanın gururunu yaşarken kendilerine insanlığı, vicdanı ve geleceğe yönelik umutları hatırlattığını söyledi. Rusya’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının,  3 Haziran tarihini  bir buluşma ve kavuşma günü olarak gördüklerini, aynı çatı altında omuz omuza verip farklılıkları ne olursa olsun ortaklıkları öne çıkarma vesilesi saydıklarını ifade etti. Ne kadar farklı düşünceler olsa da herkesin ortak düşüncesinin memleket sevgisi olduğunu, Nâzım’ın da bu sevdanın gür sesi ve yıllardan beri gelen simgesi olduğunu söyledi.

Anma gecesini şarkılarıyla unutulmaz kılacak Yeni Türkü’nün Nâzım’ın memleketinden hüzünlü ve coşkulu eserlerle geldiklerini, kendilerine ve Nâzım Hikmet Vakfı adına gelen sanatçılara, şairlere, yazarlara, etkinliğe verdikleri destekten dolayı teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

Nâzım Hikmet

Nazım Hikmet Rusya Anma Etkinlikleri Arşivi

Tüm Yazılara Bak

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir